Nasza Parafia

Parafia Pstrągowa obejmuje jedną wieś położoną w północno – zachodniej części powiatu Strzyżowskiego. Obszar jej wynosi 2936 ha powierzchni: gruntów ornych,lasów i łąk. Teren wsi rozciąga się na przestrzeni kilku kilometrów wzdłuż otoczonej wzgórzami doliny rzeczki Pstrągówki. Wśród licznych wzniesień przepływają małe strumyki łączące sie i wpadające poza teren wsi do rzeki Wisłok Od strony zachodniej i północnej wieś otaczają rozległe lasy. W skład wsi wchodzi 11 przysiółków: Dół, Środek, Góra, Wola, Pyrówki, Smykówki, Skrzynówki, Strachociny, Rędziny, Brzezie, Granice. W sumie liczą one około 850 gospodarstw. Liczba mieszkańców Pstrągowej w latach międzywojennych wynosiła ponad 4000. Po II wojnie światowej liczba ta zmalała do ok 3000 ze względu na przesiedlenie się mieszkańców do miasta. Obecnie mieszka tutaj ok 2500 mieszkańców. Pstrągowa jest starą osadą sięgającą początkami do XIII wieku. W XV wieku istniały tu dwa duże dwory i kilka folwarków. Na terenie parfii istniał Kościół pw św Katarzyny wzmiankowany w 1488r. Następny pw św Józefa który powstał w 1802 r. poprzez dobudowę drewnianej części do murowanej kaplicy z 1344r. Bardzo Ciekawe informacje dotyczące budowy drewnianego kościoła znajdują się w dziale Historia.

Zdjęcia świątyni oraz obejścia