VII Międzygminny Przegląd Kolęd i Pastorałek w Świlczy

21 stycznia 2017 r. o godz. 1730 w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Świlczy odbył się VII Międzygminny Przegląd Kolęd i Pastorałek „Dzieciątko nam się narodziło”. Jego inicjatorami i twórcami są dyrektor GCKSiR Adam Majka i artystyczny kierownik koncertu, Roman Olszowy. Patronat honorowy przyjął Wójt Gminy Świlcza, Adam Dziedzic. Koncert rozpoczął się mszą św. koncelebrowaną o godzinie 1700. W czasie mszy chóry zaśpiewały: chór „Kantylena” – „Dzieciątko się narodziło”, chór „Emmanuel” – „Miasto Betlejemskie”, Chór Męski „Resonantae” – „Gloria”, chór „Risoluto” – „Przybieżeli do Betlejem” i chór „Alba Cantans” – „Gdy śliczna Panna”.
Po mszy św. rozpoczął się przegląd w pięknej, jasnej świątyni. W świątecznie przystrojonym kościele, obok nastrojowej szopki wystąpiło dziesięć zespołów, które wzięły udział w Przeglądzie:
– Chór Mieszany ”Kantylena” z parafii p.w. św. Józefa Kalasancjusza – Rzeszów – Wilkowyja, pod dyr. Romana Olszowy, wykonał: „Cicha noc”, „Nie było miejsca” i „Kołysanka”,
– Chór Mieszany „Cantus” z Trzciany, pod dyr. Łukasza Adamusa, wykonał: „Pospieszcie Pastuszkowie”, „A cóż z Tą dzieciną” i „Cieszmy się i pod niebiosy”,
– Kapela Sztajerek z Rzeszowa, pod dyr. Wiesława Malca, wykonała: „My też Pastuszkowie”, „Dnia jednego” i „Judzką krainę”,
– Chór Mieszany „Emmanuel” z parafii p.w. św. Judy Tadeusza w Rzeszowie, pod dyr. Romana Olszowy, wykonał: „Wyśpiewajmy Bogu chwałę”, „Śpij Jezusie” i „Dziecino święta”,
– Chór Mieszany „Risoluto” z parafii p.w. św. Andrzeja Apostoła w Zgłobniu, pod dyr. Ryszarda Picha, wykonał: „Bracia patrzcie jeno”, „Mizerna cicha” i „Pasterzu, pasterzu”,
– Chór dziecięcy Kantuski” z Trzciany, pod dyr. Korneli Ignas, wykonał: „Świeć gwiazdeczko”, „Lulajże lulaj” i „Gore gwiazda”,
– Chór Mieszany „Cantamus” z parafii p.w. św. Józefa Robotnika w Pstrągowej, pod dyr. Jakuba Pięty, wykonał: „Hej, w dzień narodzenia”, „W żłóbku na sianie” i „Tryumfy”,
– Chór Mieszany „Alba Cantans” z parafii Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie, pod dyr. Korneli Ignas, wykonał: „Dzisiaj w Betlejem”, „Lulajże Jezuniu” i „Raduj się świecie”,
– Chór Męski „Resonantae” z parafii p.w. św. Jana w Bratkowicach, pod dyr. Jakuba Pięty, wykonał: „W żłobie leży”, „Mizerna cicha” – klarnet Radek Pięta i „Tobie mały Panie” – sopran Barbara Mazur,
– Chór Mieszany „Gamma” z parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Świlczy, pod dyr. Patryka Raka, wykonał: „Dzisiaj w Betlejem”, „Hej, w dzień narodzenia” i „My też pastuszkowie”.
Na zakończenie połączone chóry wykonały wspólnie kolędy: „Chrystus nam się narodził” pod dyr. Patryka Rak i „Bóg się rodzi” pod dyrekcją Romana Olszowy.
Koncert poprowadził Adam Majka. Po Przeglądzie wszyscy chórzyści i zaproszeni goście spotkali się wspólnie w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji gminy Świlcza z/s w Trzcianie, gdzie zostały wręczone pamiątkowe dyplomy i upominki.